Doğal olarak bir migreni rahatlatmanın 8 kolay yolu

tarafından
223
Doğal olarak bir migreni rahatlatmanın 8 kolay yolu

Doğal olarak bir migreni rahatlatmanın 8 kolay yolu

“Migren” kelimesini bir Google araması yaparsanız, yaklaşık 43 milyon sonuç bulacaksınız . Bu çok saçma bir rakam. Ancak, o zaman yine, migren tıp dünyası için kazançlı bir durumdur.

Ayrıca, insanlar her yıl migren reçeteli ilaç tedavisi için yaklaşık 2 milyar dolar harcıyor. Kuzey Amerika’nın bu toplamın yüzde 40’ını oluşturması şaşırtıcı değil. İyi haber şu ki, bu ilaçlara olan talebin azalması. Ayrıca, bu düşüşün ana nedeni yan etkileridir.

Migren ağrıları, triptanlar için en sık reçete edilen ilaç, bilişsel zorluklar, baş dönmesi, yorgunluk, kalp çarpıntısı, uykusuzluk, kas zayıflığı ve bulantı gibi yan etkilerin bir çoğu ile ilişkilidir .

Ayrıca, insanların doğru ilacı alamama sorunu var. Birçok çalışma, migren ilaçlarını, piyasadaki en çok reçete edilen ve fazla reçeteli ilaç olarak gösterdi.

Neyse ki, kollektif bilinçte bir kayma var gibi görünüyor. İnsanlar artık alternatif tedavi biçimlerine artık tarihteki herhangi bir zamandan daha açık. Ek olarak, çeşitli farklı durumların tedavisinde akupunktur, aromaterapi, meditasyon ve yoga gibi tedavilerin etkinliğine işaret eden birikmiş kanıtlar vardır.

BİR MİGRENİ DOĞAL OLARAK RAHATLATMANIN 8 KOLAY YOLU:

“Migren baş ağrısı, beyindeki belirli değişikliklerin bir sonucudur. Genellikle ışığa, sese veya kokulara duyarlılık eşliğinde şiddetli baş ağrısına neden olur. ” – Danette C. Taylor, DO, MS, FACN

 1. AKÜPRESÜR

15 yıl süren bir meta-analiz çalışmasına göre , akupressür, kronik baş ağrısı da dahil olmak üzere çeşitli rahatsızlıklar için etkili bir alternatif tedavi olarak kabul edilir. Bunun gerçek olduğu diğer koşullar arasında doğum sancıları, bel ağrıları ve adetle ilgili ağrılar vardır.

Akupressür, tedavinin vücudun meridyenlerine (enerji merkezleri) odaklanması anlamında akupunktur ile benzerdir . Ancak iğneler yerine baskı kullanılır.

 1. ZENCEFİL

Zencefil varlığındaki en güçlü baharatlardan biridir. Bol miktarda besin içeren zencefil, kısmen iltihaplanma nöbetlerine yol açtığı bilinen bedensel bir madde olan prostaglandinlerin salınmasını bloke ederek çalışır .

 1. BUZ

Belki de aşırı basit bir çözüm olsa da, buz en iyi doğal enflamasyon savaşçılarından biridir. Buz, hızlı bir ağrı kesici olarak da mükemmeldir. İlk önce, mühürlü bir plastik torba al. Sonra birkaç avuç buz küpü koyun. Son olarak etkilenen bölgeye uygulayın ve ağrınızın dağıldığını hissedin.

 1. LAVANTA YAĞI

İnanılmaz derecede hoş lavanta kokusu sizi aldatmasın. Bu güçlü esansiyel yağ, gerginlik ve ağrının giderilmesi için doğal bir iyileştirme gücü olarak öne çıkar. Lavanta  esansiyel yağı cilde uygulanır ya da dağınık hava yoluyla ve teneffüs edilebilir. Bazı araştırmalar kokunun kan damarlarını genişletmeye, serotonin düzeylerini normalleştirmeye, iltihabı azaltmaya, kaygıyı ve stresi azaltmaya ve uykuyu arttırmaya yardımcı olduğunu göstermektedir.

 1. MASAJ TERAPİSİ

Migren hastalarında migren sayısını azaltmada çeşitli masaj tekniklerinin etkili olduğu kanıtlanmıştır. Bu masaj teknikleri şunlardır:

 • Kraniosakral tedavi
 • Derin doku masajı
 • Lenfatik masaj
 • Refleksoloji
 • Rolfing
 • Shiatsu masajı
 • Isveç masajı
 1. MAGNEZYUM

Bunu elde edin: Düzenli magnezyum alımı, migren ataklarının sıklığını yüzde 42’ye kadar azaltabilir ! Vücutta 300’den fazla biyokimyasal reaksiyonda yer alan “Mg”, sağlıklı bir bağışıklık sistemini teşvik ederek, kas ve sinir fonksiyonunu koruyarak, kemikleri güçlü tutarak, kalp sağlığına yardımcı olarak ve kan şekeri seviyelerini düzenleyerek çalışır.

Mükemmel magnezyum gıda kaynakları arasında badem, Brezilya fıstığı, kaju fıstığı, yumurta, süt, yulaf ezmesi, ayçiçeği tohumu ve yerfıstığı ezmesi bulunur.

 1. NANE YAĞI

Şakaklara veya boyun bölgesine nane yağı uygulamak migren baş ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Bu uçucu yağ aynı zamanda anksiyete, bulantı ve gerginlik için etkili bir doğal tedavi olarak kanıtlanmıştır. Ek olarak, bazı insanlar nane yağı düzenli olarak uygulanmasının migren ataklarının tekrarlanmasını önlemeye yardımcı olabileceğini bile bildirmektedir.

 1. YOGA

Ne kadar uzun zaman geçerse, yoga ve diğer meditasyon uygulamalarının yararları hakkında daha fazla şey duymaya devam ediyoruz. 2015 yılında yapılan bir çalışmada , üç aylık yoga, “baş ağrısının hastanın yaşamı, baş ağrısı sıklığı ve şiddeti üzerindeki etkisinde önemli bir azalma” yaptığını buldu.

Migren ağrısı için diğerlerinden daha fazla yardımcı olabilecek yoga duruşları: köprü pozu, kedi gerdirme, çocuk pozu, aşağı doğru bakan köpek ve öne doğru bükülme.