SSH ile İoncube Kurulumu Nasıl Yapılır?

tarafından
317
SSH ile İoncube Kurulumu Nasıl Yapılır?

WordPress ve birçok cms sistemi yada hazır olan satın aldığınız tasarımları kullanabilmek için sunucunuzda ioncube kurulumu olması gerekmektedir.

İlk işlem Centos işletim sistemine sahip sunucumuza SSH erişimini gerçekleştiriyoruz.

Sonrasında dosyalarımızı barındıracağımız klasörümüzü oluşturmamız lazım mkdir komutunu kullanarak usr/local dizini altında ioncube klasörümüzü oluşturuyoruz.

1mkdir /usr/local/ioncube/

ioncube klasörüne erişerek klasörün oluşup oluşmadığını cd /usr/local/ioncube bu komut ile tespit edebilirsiniz.

ioncube klasörünüzün içindeyken wget http://downloads2.ioncube.com/loader_downloads/ioncube_loaders_lin_x86-64.tar.gz komutunu kullanarak klasörün içine kurulum dosyamızı çekelim.

Sonrasında tar zxvf ioncube_loaders_lin_x86-64.tar.gz komutunu kullanarak indirdiğimiz tar uzantılı dosyayı ioncube klasörümüze açabiliriz.

Sonrasında sırasıyla alttaki adımları uygulayınız.?

1234cd ioncubemv * ../cd ..rm -rf ioncube

Sonrasında  her ihtimale karşı /usr/local/ioncube/ dizininde bulunan dosyaları listeleme yapalım bu işlem için dir komutunu kullanabilirsiniz.

Bu işlemlerden sonra PHP sürümümüze göre en uygun kurulum kurulum içeriğini seçmemiz gerekiyor.  php -v komutu ile sürümümüzü öğrenebiliriz.

Sunucumuzuzun 5.6 olduğunu varsayalım.

ioncube_loader_lin_5.6.so
ioncube_loader_lin_5.6_ts.so

Bizi ilgilendiren dosyalar bunlar şimdi php.ini dosyamızı düzenlemeye başlayabiliriz.

nano /usr/local/php/php.ini komutunu girerek php.ini dosyamızı editliyoruz. ( Sunucu kurulumu ve konfigirasyonlarına göre php.ini dizini değişkenlik gösterebilir. php.ini dosyanızın bulunduğu dizine nano komutuyla erişmeye çalışmanız gerekmektedir. )

php.ini dosyamızı nano ile düzenlemeye başladık. Dosyamızın en alt satırına aşağıda paylaştığım komut satırlarını girebilirsiniz.?

12zend_extension=/usr/local/ioncube/ioncube_loader_lin_5.6.sozend_extension_ts=/usr/local/ioncube/ioncube_loader_lin_5.6_ts.so

Komut satırını ekledikten sonra ctrl + x butonuna basıp kayıt ediyoruz. Sonrasında apacheyi yeniden başlatmadınız yeterli yeniden başlatmak için aşağıdaki kodu kullanmanız yeterli olacaktır.?

1service httpd restart