COVID-19 olduğundan emin değil misiniz? İşte Koronavirüs, Grip ve Alerjilerin Belirtileri

tarafından
3296
COVID-19 olduğundan emin değil misiniz? İşte Koronavirüs, Grip ve Alerjilerin Belirtileri
  • Uzmanlar, yeni koronavirüsün grip ve alerjiden farklı semptomlara sahip olduğunu söylüyor.
  • Yeni koronavirüsün ana semptomları ateş, yorgunluk, kuru öksürük ve nefes darlığıdır.
  • Alerjilerin daha kronik semptomları vardır ve hapşırma, hırıltı ve öksürük içerir.
  • Grip, ateş ve vücut ağrıları gibi yeni koronavirüse benzer semptomlara sahiptir, ancak grip genellikle nefes darlığına neden olmaz.

Burun akıntısı veya kaşıntılı gözleriniz varsa, yeni koronavirüsünüz olduğu anlamına gelmez .

Bununla birlikte, kuru öksürük, yorgunluk ve ateşiniz varsa, COVID-19 olabilir .

Sonra tekrar mevsimsel grip olabilir.

Soğuk algınlığının, grip ve COVID’e benzer birçok semptom var ve ayırt edilmesi zor olabilir.  Hepsi virüslerden kaynaklanıyor, ancak farklı virüsler bu enfeksiyonların her birine neden oluyor ancak, üçü arasındaki en önemli farklardan biri koronavirüs belirtisinin nefes darlığı yapıyor olması. Nefes darlığı, pnömoni gelişmeden önce ortaya çıkan COVID-19’un yaygın bir belirtisidir. Genel olarak, grip veya soğuk algınlığı zatürreye ilerlemedikçe nefes darlığına neden olmaz.

Soğuk algınlığı ateşin gelişmesinden sonra nadiren nefes darlığına neden olabilir.

Grip, COVID-19’u çok yakından taklit ediyor, ancak nefes darlığı genellikle COVID-19’daki kadar şiddetli değildir.

COVID-19 ile, nefes darlığı genellikle ilk ateş belirtisinden 5 ila 10 gün sonra ortaya çıkar.

Hapşırma bir semptom değildir

Hapşırma, burun akıntısı, yüz ağrısı, postnazal damla ve kaşıntılı gözler, alerjilerin veya soğuk algınlığının yaygın belirtileridir.

Ancak bunlar COVID-19 için ayırt edici değildir.

COVID-19’un en yaygın semptomları ateş, yorgunluk ve kuru öksürüktür. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Güvenilir Kaynak. “Bazı hastalarda ağrı, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, boğaz ağrısı veya ishal olabilir.”

“Çin’den 1000’den fazla hastanın raporunda her 20 hastanın sadece birinde burun tıkanıklığı görülmüştür” 

COVID-19 semptomları genellikle maruziyetten 2 ila 14 gün sonra ortaya çıkar. Bununla birlikte, WHO’ya göre, “Bazı insanlar enfekte olur, ancak herhangi bir semptom geliştirmez ve kendilerini iyi hissetmezler. Bu insanlar virüsü hasta hissetmeseler bile yine de çevrelerindeki kişilere bulaştırabilirler.

Alerjilerin kronik semptomları vardır

Grip veya soğuk algınlığı gibi COVID-19 akut bir hastalıktır, yani semptomlar ortaya çıkana kadar insanların iyi hissettikleri anlamına gelir. Diğer taraftan, alerjiler “genellikle kroniktir, haftalar, aylar hatta yıllar boyunca semptomlar ve belirtilerle ortaya çıkar” Uzmanlar ayrıca, ülkenin birçok yerinde henüz alerji mevsimi olmadığını belirtti.

Alerjiler ateş veya vücut ağrılarına neden olmaması muhtemeldir Genellikle, çok fazla burun drenajınız yoksa öksürük yoktur.

Alerjiler ayrıca hırıltıya neden olabilir, özellikle astımı olan kişilerde.

Alerji belirtileri çevreye göre değişme eğilimindedir: toza, polene veya hayvan pençesine maruz kalma ile kötüleşirken, soğuk belirtiler günün saati, hava durumu, yer veya diğer çevresel faktörlerden bağımsız olarak devam etme eğilimindedir

Ayrıca, COVID-19’da olduğu gibi, Soğuk algınlığının ateş, baş ağrısı ve vücut ağrıları gibi genel semptomlara sahip olma olasılığı daha yüksektir, oysa alerjiler genellikle sadece solunum sistemini etkiler. Alerji semptomları antihistamin ve diğer alerjiye özgü ilaçlarla düzelme eğilimindedir. Soğuk algınlığı dekonjestanlara, asetaminofenlere, sıvılara ve dinlenmeye yanıt verme olasılığı daha yüksektir.

Semptomlara rağmen, grip değil

COVID-19 grip değildir.

Koronavirüs olarak bilinen bir patojen sınıfından biri olarak, aslında mevsimsel gripten daha çok soğuk algınlığı ile yakından ilgilidir.

Grip ve COVID-19 arasında ayrım yapmak açısından neredeyse ayırt etmek imkansız olabilir . Bu yüzden insanların grip aşıları yapmaları önerilir, böylece en azından grip riskini en aza indirebilir. Ateş, vücut ağrıları, öksürme, hapşırma her ikisine de eşit şekilde atfedilebilir, bu yüzden grip için bir endişe varsa, COVID-19 için bir endişe var demektir.

Hafif bir COVID-19 vakanız varsa, grip veya soğuk algınlığı durumunda, tedavi semptomların yönetimine yöneliktir.