Devam et ve Umutlarını Yeşert!

tarafından
271
Devam et ve Umutlarını Yeşert!

Kaç kez umutlarını uyandırmaman gerektiği söylendi?

Doğru! İnsanlar söylediklerinde neredeyse her zaman iyi niyetlidirler. Güzelliklerin büyük umutlardan gelmesi potansiyel düşüşün fazla olmasından dolayı korkutuyor seni. Anladım… Büyük bir başarı beklemeyerek başarısızlığın korkularını önleyebileceğinizi düşünüyorsun. Hayal kırıklığına uğramayacağını düşünüyorsun.

Ancak bu tavsiye aynı zamanda çok önemli bir şeyin üzerine de yansıyor: Umutlarını yükseltmek çok tatmin edici. İyi hissettiriyor.

Buna bu şekilde bakmayı seviyorum. Bir eylemin iki kısmı vardır: Birincisi, kendini büyük umutlara koyuyorsun. İkincisi, yani sonucunda ya başarılı ya da başarısızsın.

İkincisi, kontrolünüz dışındaki her türlü şeye bağlıdır: zamanlama, bağlantılar, finansman, şans ve öznellik.

Ama birincisi? Umudun gelebileceği yer orasıdır. Hayalleriniz, olmasını istediğiniz kadar büyük olabilir. Heyecanınız sınırsız olabilir. Bunların hepsi hayal gücünle ilgili ve tüm kontrol sende…

Evet, bazen başarısız olursunuz ve üzücü olur. Ancak umutlarını uyandırmamak, başarısızlık durumunda seni daha az hayal kırıklığına uğratmaz. Yaptığı tek şey, deneyim hakkındaki her şeyi hafifletmektir. Brené Brown’ın ünlü TED konuşmasında güvenlik açığı konusunda söylediği gibi , “Seçicilik yaparak duyguları uyuşturamazsınız. [Sert duygular] uyuşturduğumuzda, neşeyi uyuşturur, mutluluğu uyuştururuz. ”

Başarılı olabilmeniz için başarısızlık riskini göze almalısınız. Yaşam için, umudunuz dahi olmasa bile, kucağınıza harika bir şey koymak oldukça zordur, özellikle de odak noktalarınız hayal kırıklığına uğramayacağınızdan emin olmaktır.

Yüksek sesle ya da kendinize, “Gerçekten bu işi istiyorum!” Ya da “Umarım seçildiğimi umuyorum.” Veya “Bu kitap anlaşmasını alma olasılığı konusunda çok heyecanlıyım.” demek zor değil ki. Devam et ve bir şeyler hayal et. Umutla neşe bul ve neşenin sonuçlar tarafından etkilenmesine izin verme. Umut kendi içinde bir değere sahiptir. Umutlarını yeşert. Başarısızlık seni yıldırmasın.