Akrasia Etkisinden: Ertelemekten kurtulun

tarafından
272
Akrasia Etkisinden: Ertelemekten kurtulun

Bu makale Atom Alışkanlıklarından bir alıntıdır  . 

1830 yazında Victor Hugo imkansız bir son teslim tarihi ile karşı karşıya kaldı. On iki ay önce, Fransız yazar yayıncısına yeni bir kitap vaat etmişti. Ancak yazmak yerine, o yıl diğer projeleri takip etmek, misafirlerini eğlendirmek ve çalışmalarını geciktirecek başka işler yaparak geçirdi. Sinir bozucu değil mi… Hugo’nun yayıncısı, altı aydan kısa bir süre sonra bir son tarih belirleyerek Hugo’ya teslim tarihi verdi. Kitap 1831 Şubat’ında bitmiş olmalıydı.

Hugo erteleme kararını yenmek için garip bir plan yaptı. Tüm kıyafetlerini topladı ve bir asistandan büyük bir sandıkta onları kilitlemesini istedi. Büyük bir şal dışında giyecek hiçbir şeyi kalmadı. Dışarıya çıkacak uygun kıyafet bulunmadığı için çalışmak zorunda kaldı ve 1830 sonbaharında ve kışında öfkeyle kitabını yazdı. Notre Dame’nin Kamburu kitabı 14 Ocak 1831’de, teslim tarihinden iki hafta erken yayınlandı.

Victor Hugo (Akrasia Etkisi)
1876’da Etienne Carjat’ın fotoğrafını çeken Victor Hugo. Bu sırada kıyafetlerinin kilidini açıp tekrar giymişti. (Kaynak: Fransa Ulusal Kütüphanesi.)

Akrasia’nın Eski Sorunu

İnsanlar yüzyıllar boyunca ertelediler. Victor Hugo gibi üretken sanatçıların bile günlük yaşamdaki dikkat dağınıklarına karşı bir savunması yoktur. Sokrates ve Aristoteles gibi eski Yunan filozoflarının bu tür davranışları tanımlamak için bir kelime geliştirdikleri aşıkardır: Akrasia.

Akrasia , sizin daha iyi karar vermenize karşı hareket eden bir durumdur. Bir şey yapman gerektiğini bilmene rağmen başka bir şeyi yaptığın zamandır. Basit bir şekilde çevrilmiş, akrasya’nın erteleme veya öz kontrol eksikliği olduğunu söyleyebilirsiniz . Akrasia , yapmaya karar verdiğiniz şeyi takip etmenizi önleyen şeydir.

Victor Hugo neden bir kitap yazmaya karar verdi ve bir yıldan daha az bir zaman bıraktı? Neden planlar yaparız, son tarihler koyar ve hedefler koyarız, ancak daha sonra bunları gerçekleştiremeyiz?

Neden Plan Yapıyoruz, Ancak Harekete Geçmiyoruz.

Akrasia’nın neden hayatlarımızı yönettiği ve ertelemenin bize daha cazip geldiği ile ilgili bir açıklama, “zaman tutarsızlığı” olarak adlandırılan davranışsal bir ekonomi terimi ile ilgisi vardır. Zaman tutarsızlığı, insan beyninin gelecekteki ödüllere göre daha yüksek ödül kazanma değerlerine değer verme eğilimini ifade ediyor.

Kendiniz için planlar yaparken (kilo vermek, bir kitap yazmak veya bir dil öğrenmek gibi hedefler) aslında gelecekteki kendiniz için planlar yapıyorsunuz. Gelecekte hayatınızın nasıl olmasını istediğinizi düşünüyorsunuz. Geleceği düşündüğünüzde beyninizin uzun vadeli yararları olan eylemlerde bulunduğu zaman ortaya çıkacak meyveleri görmesi kolaydır.

Bununla birlikte, karar verme zamanı geldiğinde, artık gelecekteki benliğiniz için bir seçim yapmıyorsunuz. Şimdi anın içindesin ve beynin şu anki kendini düşünüyor. Araştırmacılar, şu anki benliğinizin, uzun vadeli kazancı değil, anında memnuniyeti tercih ettiğini keşfetti. Bu, yatağınıza yattığınızda hayatınızın değişmesi için kendinizi motive edici hissetmenizin sebeplerinden biridir, ancak uyandığınızda kendinizi eski kalıplara girerken bulursunuz. Beyniniz geleceği düşündüğünde uzun vadeli faydalara değer verir, ancak şimdiki zamana gelince anında memnuniyet ister.

Bu, memnuniyet vermeyi geciktirme yeteneği yaşamdaki başarının bu kadar iyi bir yordayıcısı olmasının bir nedenidir . Anlık memnuniyet mıknatısına nasıl dayanılacağını anlamak (en azından bazen tutarlı olmasa bile) nerede olduğun ile olmak istediğin arasındaki boşluğu kapatmana yardımcı olabilir.

Erteleme Yapmanız Gereken Çerçeve

İşte akrasyayı yenmenin, ertelemeyi yenmenin ve ne yapmaya karar verdiğinizi takip etmenin üç yolu.

Strateji 1: Gelecekteki eylemlerinizi tasarlayın.

Victor Hugo kıyafetlerini kilitlemeye başladığında yazmaya odaklanabildi, psikologların “taahhüt cihazı” olarak adlandırdığı şeyi yapmıştı. Bir taahhüt cihazı, şimdiki zamanda gelecekteki eylemlerinizi kontrol eden bir seçimdir. Gelecekteki davranışa kilitlenmenin, iyi alışkanlıklara bağlanmanın ve sizi kötü davranışlardan sınırlamanın bir yoludur.

Bir taahhüt cihazı oluşturmanın birçok yolu vardır. Yiyecekleri toplu ebatlarda değil, tek tek paketlerde satın alarak aşırı yemek yemeyi azaltabilirsiniz. Gelecekteki kumar oynama riskini önlemek için, kumarhaneler ve çevrimiçi poker sitelerinde yasaklanmış listesine gönüllü olarak eklenmelerini isteyebilirsiniz. Kilo vermek için tartımdan önceki hafta boyunca cüzdanlarını evde bırakmayı seçen sporcuları bile duydum, böylece fast-food almaya başlamayacaklardı.

Koşullar farklı, ancak mesaj aynı: taahhüt cihazları gelecekteki eylemlerinizi tasarlamanıza yardımcı olabilir. Anında iradene güvenmek yerine, davranışınızı önceden otomatikleştirmenin yollarını bulun. Gelecekteki hareketlerinin mimarı ol, onların kurbanı değil…

Strateji 2: Başlama sürtünmesini azaltın. Erteleme suçluluğu ve hayal kırıklığı genellikle iş yapmanın acısından daha kötüdür. Eliezer Yudkowsky’nin sözleriyle, ‘‘Şu an için, işi yapmanın ortasında olmak genellikle ertelemenin ortasında olmaktan daha az acı vericidir. ”

Peki o halde neden hala erteliyoruz? Çünkü zor olan iş yapmak, işe başlamak. Harekete geçmemizi önleyen sürtünme kuvveti genellikle davranışa başlama etrafında odaklanır. Başladıktan sonra, işi yapmak genellikle daha az acı vericidir. Bu nedenle, yeni bir alışkanlığa başlarken başlama alışkanlığı oluşturmak, yeni alışkanlıkta başarılı olup olmamanız konusunda endişelenmekten daha önemlidir.

Alışkanlıklarınızın boyutunu sürekli azaltmak zorundasınız. Tüm çabanızı ve enerjinizi bir ritüel oluşturmak için kullanın ve başlamayı mümkün olduğunca kolaylaştırın. Gösteri sanatında ustalaşana kadar sonuçlar hakkında endişelenmeyin.

Strateji 3: Uygulama amaçlarını kullanın. Bir uygulama amacı, gelecekte belirli bir zamanda belirli bir davranışı uygulama niyetinizi belirtmenizdir. Örneğin, [SAAT] ‘de [YER]’ de [TARİH] ‘de en az 30 dakika egzersiz yapacağım.

Uygulama niyetlerinin egzersiz alışkanlıklarından grip çekimlerine kadar her şeyi nasıl olumlu etkilediğini gösteren yüzlerce başarılı çalışma vardır. Grip aşısı çalışmasında araştırmacılar, bir Ortabatı şirketindeki 3,272 çalışanı olan bir gruba baktılar ve grip aşısı yaptırmayı planladıkları belirli tarih ve saati yazan çalışanların, haftalar sonra takip etmeleri daha muhtemel olduğunu buldular.

Önceden işleri planlamanın bir fark yaratabileceğini söylemek kolay gözüküyor, ancak daha önce de bahsettiğim gibi, uygulama niyetinin gelecekteki bir eylemi gerçekleştirme olasılığınızı 2 ila 3 kat daha arttıracağını söyleyebilirim .

Akrasia ile Mücadele

Beyinlerimiz, uzun vadeli kazançlar için anında ödülleri tercih eder. Bu sadece zihinlerimizin nasıl çalıştığının bir sonucudur. Bu eğilim göz önüne alındığında, sık sık işleri yapmak için çılgın stratejilere başvurmak zorundayız – Victor Hugo’nun bir kitap yazması için bütün kıyafetlerini kilitlemesi gibi. Ancak hedefleriniz sizin için önemliyse, bu taahhüt cihazlarını oluşturmak için zaman harcamanın değeri olduğuna inanıyorum.

Aristoteles, enkrateia terimini akrasia’nın zıtlığı olarak tanımladı. Akrasia erteleme mağduru olma eğilimimize atıfta bulunurken, enkrateia “kendi üzerinde güç” anlamına gelir. Gelecekteki eylemlerinizi tasarlamak, iyi davranışlara başlama sürtünmesini azaltmak ve uygulama niyetlerini kullanmak için atmanız gereken basit adımlardır. akrasialardan ziyade bir enkrateia hayatı yaşamak daha kolay.