YÜKSEK ATEŞ NASIL DÜŞÜRÜLÜR

tarafından
244
YÜKSEK ATEŞ NASIL DÜŞÜRÜLÜR

Ateş düşürme Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ateş nasıl kesilir

Siz veya bakmakta olduğunuz birinin ateşi varsa, ateşi düşürmek için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Ateşini ölç ve belirtilerini değerlendir. Sıcaklığınız 38 ° C veya daha yüksekse, ateşiniz var demektir.
 2. Yatakta kal ve dinlen.
 3. Bol su tüket. Terleme yoluyla kaybedilen sıvıları kazanmak için içme suyu, buzlu çay veya çok seyreltilmiş meyve suyu tüket. Buzları da emebilirsiniz.
 4. Doktorunuz Tylenol, Advil, Aspirin gibi ateş düşürücü reçetesiz satılan ilaçlar verebilir . Uygun dozu not edin ve diğer ateş düşürücü ilaçların yanında kullanmayın. Doktorunuza danışmadan bebeğinize veya çocuğunuza aspirin vermemelisiniz. 6 aylıktan küçük bebeklere ibuprofen verilmemelidir.
 5. Odanı havalandır. Titreme yoksa fazladan kıyafet ve battaniye katmanlarını çıkarın.
 6. Sizi daha rahat ettirmek için ılık banyolar kullanın veya soğuk kompres uygulayın. Soğuk banyolar, buz küpleri banyoları veya alkol banyoları tehlikeli olabilir, bunlardan kaçınılmalıdır.
 7. Termometredeki rakamın ne olduğu önemli değildir, endişeleriniz varsa doktorunuza danışın.

Ateşlenmek vücudun virüslerden veya bakterilerden kaynaklanan enfeksiyonlarla mücadeleye verdiği tepkidir. Ateşler ayrıca güneş yanığı veya aşılardan da kaynaklanabilir . Herkes yaşına bakmaksızın ateş alabilir. Bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerde, diğerlerinden daha sık ateş vardır.

Spesifik tedavi rehberlerini yaşa göre öğrenmek ve belirtilerinizi anlamak için okumaya devam edin.

Durum nasıl değerlendirilir

Hafif ateşli sağlıklı bir yetişkin, kendini bir kamyona çarpmış gibi hissedebilir, ancak ateşi yüksek bir bebek bazen oldukça rahat hissedebilir. Her iki senaryonun da tersi de olabilir.

Ateşler herkeste aynı etkiyi göstermez ve onların belirtileri de aynı değildir. Genel konfor seviyeniz ve semptomlarınız ateşin nasıl tedavi edileceğine karar vermenize yardımcı olabilir.

Ateşiniz varsa aşağıdaki belirtilerle karşılaşabilirsiniz:

 • Güçsüz ya da sersemlemiş hissetmek
 • iştah kaybı
 • baş ağrısı
 • kas ağrıları
 • terleme
 • titreme
 • mide bulantısı
 • kusma
 • isilik

Ateşinize bir isilik eşlik ederse, doktorunuza danışmalısınız. Doktorunuzun kızarıklığın kök nedenini belirlemesi önemlidir. Bulantı veya kusma gibi diğer semptomlar tıbbi müdahale ile daha çabuk çözülebilir.

Ateşiniz 39,4 ° C üzerindeyse derhal tıbbi yardım almalısınız. Bu, özellikle karışıklık , halüsinasyonlar veya kasılmalar yaşıyorsanız geçerlidir .

Sıcaklık alarak 38,5 derece

Bazı insanlar biraz daha yüksek veya daha düşük bir bazeline sahip olsa da, çoğu insanın başlangıç sıcaklığı 37°C dir. Günlük sıcaklık dalgalanmaları da normaldir.

Farklı termometre tipleri farklı sonuçlar verebilir. Bir oral, rektal, kulak veya temporal arter (alın) termometresi, 38°C veya daha yüksek bir sıcaklık ölçerse yüksek ateşli diye düşünürsünüz .

Kullanırsanız bir aksiller (koltuk altı) termometre kullanırsanız sıcaklık yaklaşık 1°F veya 1°C düşük okur bü yüzden 37°C üzerindeki bir ateş yüksek sayılır.

Birçok çocuk doktoru bebekler için rektal termometreler kullanmanızı önerir . Hangi tür termometreyi kullanacağınızı doktorunuzla görüşün. Çocuğunuzun sıcaklığını kaydetmek için ne tür bir termometre kullandığınızı söyleyiniz.

Ne zaman doktora görünmeli?

Ateşi nasıl ve ne zaman tedavi etmeniz gerektiği genellikle yaşınıza göre belirlenir. Tedavi edilmezse ateş, küçük çocuklarda, yaşlı yetişkinlerde ve bağışıklık sistemi zayıflamış insanlarda ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

Bebekler ve küçük çocuklar

3 aya kadar olan bebekler, ateşi 38°C veya daha yüksekse doktor tarafından görülmelidir. Başka bir semptom olmasa bile, yine de bir doktora görünmelidirler.

3-6 aylık bebekler 38,9°C kadar olan ateşlerde tedavi gerektirmeyebilir. Bebeğinizin başka semptomları varsa veya ateşleri 38.9°C üzerine çıkarsa, doktorunuzu aramalısınız.

38.9°C veya daha yüksek sıcaklıklara sahip 6 ay ila 2 yaş arası çocuklar, doktor gözetimi altında OTC ilaçlarını alabilir. Ateşiniz bir günden uzun süre devam ederse, kötüleşirse veya ilaçla birlikte düşmezse doktorunuza bildirin.

Küçük çocuklar ve ergenler

2-17 yaşları arasındaki çocuklar, ateşi 38.9°C altına indirmek için genellikle ilaca ihtiyaç duymazlar. Huzursuzluk veya kas ağrıları gibi semptomlar yaşıyorlarsa ilaçtan faydalanabilirler.

38.9°C üstüne çıkarsa, ilaçlar ateşi düşürmek için kullanılabilir. Çocuğunuz çok rahatsızsa veya ateşi üç günden fazla sürerse, doktorunuza danışmalısınız.

Yetişkinler

Yetişkinler 18 ve üstü, tipik olarak 38.9°C altındaki ateş için ilaca ihtiyaç duymaz. Bu sayının üzerindeki ateşler ilaçla azaltılabilir. Ateşiniz 39,4°C üzerine çıkarsa veya tedaviye cevap vermezse, doktora başvurmanız gerekir. Gergin bir boyun, vücudun herhangi bir yerinde şiddetli ağrı veya nefes darlığı gibi diğer semptomları olan yetişkinler derhal tıbbi yardım almalıdır.

65 yaşın üzerindeki yetişkinlerde ateş, otomatik olarak özel bir tedaviye ihtiyaç duymaz, ancak nefes darlığı veya kafa karışıklığı gibi belirtileri aramanız gerekir . Bu belirtileri yaşıyorsanız, hemen tıbbi destek almalısınız.

Ayrıca ateşiniz 38.9°C üstüne çıkarsa veya iki gün içinde düşmezse doktorunuza danışmalısınız. OTC ilaçlarını deneyebilirsiniz, ancak aldığınız diğer ilaçlarla çakışmadıklarından emin olmalısınız.

Diğer kurallar

Bağışıklık sistemi zayıfsa, doktorunuza danışmalısınız. Tehdit eden bir bağışıklık sistemi HIV , kanser veya otoimmün hastalıkları olan kişilerde yaygındır .

Ateş genellikle enfeksiyonun bir işaretidir. Bazen, bu enfeksiyonlar hızlı hareket eder veya tedavisi zordur. Bu nedenle, eğer bağışıklık sisteminiz tehlikeye girerse, ateş için acil tıbbi yardım almak önemlidir.

Şimdi ne yapabilirsin

Ateşlenmek genellikle endişelenecek bir şey değildir. Özellikle küçük çocuklar, yaşlı yetişkinler ve bağışıklık sistemi zayıflamış kişiler için ateş tedavisi için kılavuz ilkelerin anlaşılması önemlidir.

Siz veya bakmakta olduğunuz birinin ateşi varsa, şunları yapmalısınız:

 • Yaş kurallarını kontrol edin. Bu ateşi evde tedavi etmek güvenli midir yoksa doktor mu görmelisiniz?
 • Bol su tüket. Herkes elektrolitlerden veya sudan yararlanabilir.
 • Süreyi takip edin. Yaşınız ne olursa olsun, ateşiniz iki gündür geçmediyse, tıbbi yardım almalısınız.

Ateşin nasıl idare edileceğinden emin değilseniz doktorunuzu arayın. En iyi hareket tarzını belirlemek için sizinle birlikte çalışabilirler.

kaynak: https://www.healthline.com/