TOPLUM ÖNÜNDE KONUŞAMAMAK ve BUNU YENME ADIMLARI

tarafından
1602
TOPLUM ÖNÜNDE KONUŞAMAMAK ve BUNU YENME ADIMLARI

Üniversitede 60 kişinin karşısında ve hiç tanımadığım kişilerin karşısında sunmam gereken ödevi sunmama bir gün kala çok heyecanlıydım. Çünkü ben konuşmamı yaptıktan sonra tüm öğrenciler ve öğretim üyesi beni her cümleme kadar eleştirecek belkide ben kekelerken gülecekler daha kötüsü kalabalık bir kız topluluğuna karşı rezil olacaktım. Bir gün önce anlatmam gereken konuyu bir kağıda özet olarak yazdım ve birazdan size anlatacağım taktikleri uygulayarak bir gün sonra eleştirmenlerin karşısına geçtim. Ben anlatmaya başlayınca herkesin bana baktığını ve bir şeyler öğreniyormuşçasına beni izlediklerini gözlemledim. Sunumumun sonunda övgüler almış ve çok az olumsuz eleştiri almıştım. Eleştirilere ise tatmin edici karşılıklar vermiştim. Tabiiki sunumumun başında heyecanlandım ancak bunu çok kısa sürede yenmiştim. Elim cebimde sıraya oturarak ve izleyenlerin gözlerine bakarak yaptığım sunumda kendimi oranın patronu gibi hissettiğimi söyleyebilirim.

Her insan toplum önünde konuşmak, fikirlerini beyan etmek, dinlenmek ister ancak bu her zaman bu gerçekleşmeyebilir. İstemsiz olarak çekinirsiniz. Bunun nedeni aşağılanma ve toplum önünde küçük düşürülme korkusudur. Bazı insanlar A kişilerinin yanında bülbül gibi şakırken B kişilerinin karşısında suspus olur otururlar. Bunun temelinde ise özgüven eksikliği gelir. A kişilerini kendisine daha yakın gören kişinin B kişilerini kendisinden daha üstün görmesi bu öz güven eksikliğinin en gizli nedenidir. Gizli diyorum çünkü kişiler kimi kendisinden daha üstün gördüğünün farkında olmayabilir. Örneğin eğitim ve kültür seviyesi kendinizden daha üstün birilerine karşı istemsiz olarak özgüvensiz davranabilir onları farkına varmadan kendinizden üstün görebilirsiniz. Bunu yenmenin kesin bir yöntemi bulunmakta. Eğer maddeler halinde sıraladıklarımı yaparsanız bu korkunuzu yenmiş olacaksınız.

1- Öncelikle konuşmanızın özetini çıkarın ve telefonunuzun kamerasını açarak konuşmaya başlayın. Kesinlikle yaptığınız hatalarda kameranızı kapatmayın. Hatalarınızı canlı olarak sanki karşınızda birileri sizi dinliyormuş gibi düzeltin.

2- Öncelikle elinize bir kağıt ve kalem alın. Hangi toplum önünde konuşacaksanız karşılaşacağınız olumsuz durumları yazın. Örneğin kekeleyebilirsiniz veya saçma sapan konuşabilirsiniz veya konuşacaklarınızı unutabilirsiniz. Bu olumsuz durumlar karşısında vereceğiniz tepkileri yazın.

3- Kendinize olumlamalar yapın ve buna inanın unutmayın ki toplum karşısında daha önce heyecanlanmamış, hatalar yapmamış ve konuşacaklarını unutmamış iyi bir konuşmacı yoktur. Zaten bu durumları aşan kişiler iyi bir konuşmacı olmuştur.

Olumlamalar:

 • Ben bir insanım ve hata yapabilirim
 • Yapacağım hatalar benim değersiz olduğumu ve başaramayacağımı göstermez.
 • Yapacağım hatalar benim bir sonraki konuşmalarımda önümü açacaktır.
 • İnsanların benim hatalarıma değil anlatacaklarıma ihtiyaçları var bu yüzden ihtiyacı olamayan şeyi önemsemeyecekler.
 • Ben değerliyim ve değerimi hiç bir şey düşürmez.
 • Ben kendimi seviyorum bu yüzden başkalarının olumsuz eleştirisi benliğimi bozamaz.
 • Ben konuşmaya başladığımda izleyiciler dikkat kesiliyor ve bu beni iyi hissettiriyor.
 • Ben konuşurken sesim güçlü sakin ve canlı.
 • İnsanlar benim fikirlerimi Kabul ediyorlar çünkü onlar fikirlerimin doğruluğunu ve dürüstlüğünü farkediyorlar.
 • Diğerleri konuşurken dinliyorum ve onlardan birşeyler öğreniyorum. ana noktayi rahatlıkla görebiliyorum.
 • Benim yeteneğimin ve ustalığımın verdiği rahatlıkla rahatça ve akıcı konuşuyorum.
 • Konuşmana başlarken dinleyicilerime karşı sıcak kanlıyım ve dostça hissediyorum ve onlarda aynı hisleri bana yansıtıyor.

4- Mükemmelci olmayın. Konuşurken ben çok iyi olmalıyım. En iyi benim konuşmam olmalı gibi düşünceler aslında sizin kendi önünüze koyduğunuz engellerdir. Siz en basit konuşmaya kendinizi odaklayın. Konuşmanızı basit ve sıradan tutun. Kimseyi mutlu etmeye, güldürmeye, eğlendirmeye uğraşmayın. Vereceğiniz ana fikri verin o kadar… Konuşmalarında mükemmelci olmak isteyen herkes beğenilme güdüsü ile konuşmasına başlar ve sonucu heyecenlanma gibi olumsuz durumlarla sonuçlanır. Sizin beğenilme, takdir görme gibi bir ihtiyacınız yok çünkü bu gibi ihtiyaçları olan kişiler zayıf karakterli kişilerdir.

5- Elinizde bir kağıt veya bir kalem bulundurun. Bununla bir şey yapmayacaksınız ama bu size yardımcı bir destek olacak.

6- Eğer bir arkadaş grubunda konuşma sıkıntınız varsa insanların sizden beklentilerinin olmadığını ve yapacağınız hataların sizi etkilemeyeceğini hatta güçlendireceğini bilin. Başkalarını konuşmalarından dolayı eleştiren insanlar olacaktır. Onların aslında konuşandan daha değersiz kişiler olduğunu bilin. Çünkü olgun kişiler karşısındaki saçmalasa bile dinler ve konuşmalarına cevap verir. Olgun olmayan kişilerin eleştirisi ise sizi bağlamaz.

7- Konuştuğunuzda size gülen, ters cevap veren, bunu daha önce anlattın diyen kişiliği zayıf kişiler olacaktır. Bu sizin motivasyonunuzu bozamaz çünkü siz eleştirilerek ve hata yaparak güçlenirsiniz. Zayıf kişilikli kişilerin size yapmış olduğu yıkıcı eleştiriler sizin konuşmanızı etkileyemez. Zaten göreceksiniz ki sizin onlara vereceğiniz güzel ve kırıcı olmayan karşılık sizi daha değerli yapacaktır.

8- Çok kitap okuyun ve sesli okuyun. Sesli kitap okumak sizin hitabet gücünüzü arttıracak ve özgüveninizi geri getirecektir.

9- Konuşmanız sırasında meydana gelen ses titremesi, terleme, kekeleme gibi şeylerin aslında sizin hissettiğiniz kadar karşı tarafın hissetmediğini bilin.

Topluluk karşısında konuşma zorluğunun bir diğer hususu ise küçük konuşma topluluğunda veya arkadaş ortamında sessiz kalınması veya yeterince kendini ifade edememektir. Bu durumu yaşayanların aslında bir yanılgısı vardır. Bazı ortamlarda sizi ilgilendirmeyen ve ilgi alanınıza girmeyen konularda zaten konuşmak istemezsiniz. Örneğin arkadaşlarınız eğlence mekanlarından, danstan, müzikten bahsederken siz bilimle, sanatla ilgileniyor olabilirsiniz. Bu da sizin o ortamlarda konuşmanızı kısıtlayabilir. İşte bu durum sizin toplum içinde konuşamamanızla alakalı değildir. Bu kafaya takılması gereken bir husus değildir. Belki de sizin seviyenizin altında kalan bir ortamda olabilirsiniz 😉

Sonuç olarak her insan toplum önünde rahat konuşacak düzeydedir. Yeter ki sizi dinleyecek kadar olgun ve karakterli kişiler olsun…