Telefondaki tüm bilgileriniz karşıya nasıl geçer?

tarafından
181
Telefondaki tüm bilgileriniz karşıya nasıl geçer?

Android uygulama yapımcısı olarak şimdiye kadar kimsenin bahsetmediği, bahsetmeye korktuğu veya işine gelmediği bir konuya değinmek istiyorum. Acaba telefondaki bilgilerim ne kadar güvende? Bunun cevabını açık ve net olarak söyleyeyim %0 güvende. Bunu tabiiki sizin anlayacağınız şekilde anlatmaya gayret edeceğim.

Android programları kurarken sizden genelde izinler ister ve siz bu izinleri vermeden uygulamayı yükleyemez veya kullanamazsınız. Kendim uygulama yaparken 1 izin istiyorum bu da internet kullanım izni. Çünkü uygulamanın internetinizi kullanması gerekebiliyor. Bunun haricinde gereksiz izinler demek daha fazla bilgilerinize erişmem demek.

Peki bu bilgilere nasıl erişiyoruz. Örneğin sadece internet iznini istedim siz de bu izni verdiniz diyelim. Daha uygulamayı siz kurar kurmaz 1 kere internete bağlansanız bile bir çok bilginiz benim Database depoma geçmiş oluyor. Peki sizin hangi bilgilerinizi öğreniyorum:

1- İp numaranız

2- Uygulamaya ne zaman giriş yaptığınız

3- Uygulamayı ne zaman kapattığınız

4-Telefonunuzun marka ve modeli

5-Telefonunuzun android sürümü

6- Mac adresiniz

7-Ülke bilginiz

Gerçek bir uygulamanın database kısmından alınmıştır

Peki sadece internet izniyle bu bilgiler alınıyorsa diğer izinlerle neler alınır?

Size yaşanmış bir örnek vereyim. Bir uygulama yaptım ve bütün izinleri istedim. Kendi telefonuma uygulamayı yükledim ve hiç açmadım bile. Tabiiki database depomu kontrol ettim hangi bilgilerimi elde etmiş diye. Sonuç korkunç. Database depomda telefon numaram, mail adreslerim, mac adresim, mesajlarım, telefon rehberim, resimlerim, uygulamalarım gibi bir sürü bilgi karşımda duruyordu. Yani tüm izinleri açmak demek telefonunuzu karşıya teslim etmeniz demek. Peki bunu önleme yolu yok mu? Tabiiki de var. Uygulamayı yüklememek. İzin vermeyin diyeceğim ancak bu sefer uygulamayı kullanamazsınız. Devletin bu konuya kesinlikle el atması lazım. Özellikle bankalar, haber sitelerinin uygulamaları gibi çoğu uygulama bütün izinleri gereksiz yere istiyor ve bilgilerinize erişiyor. Bunun bir yaptırımı olması lazım. Size hayal gelebilir ancak gerçekten tüm bilgileriniz ve mesajlarınız basit bir uygulama ile öğrenilebilir. Hatta acemi bir android yapımcısı bile öğrenebilir. Bunu engelleme yolu ilk yüklemede izinleri vermemek. Bu sefer de uygulamayı kullanamazsınız. Tercih sizin. Artık uygulama yapımcılarının meraklarına veya insafına kaldınız.

İphone veya diğer telefonlar için bu değişmiyor. Eğer telefonunuz varsa ortam konuşmaları bile rahatlıkla dinlenebilir. Bunun için size uygulamalı olarak göstereceğim bir video da çekmeyi planlıyorum.