Bizim İçin Kötü Olduğunu Bildiklerimizi Neden Yapıyoruz?

tarafından
217
Bizim İçin Kötü Olduğunu Bildiklerimizi Neden Yapıyoruz?

Hepimiz kötü bir alışkanlığın ne demek olduğunu biliyoruz. Sigara içmek, sağlıksız yiyecekler yemek, aşırı alkol tüketimi ve sedanter bir yaşam tarzı yani düzensiz fiziksel aktivitenin olduğu ya da fiziksel aktivitenin olmadığı bir yaşam tarzı genel refahımızı arttırmak için kaçınmamız gereken davranışlar olarak üzerimize atılan davranışlardan sadece birkaçıdır.

Yine de ABD’deki Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinde (CDC) çalışan bilim adamları tarafından yapılan bir araştırma, 2000 yılında, düzensiz beslenme, egzersiz eksikliği, sigara içme ve alkol gibi önlenebilir davranışların yaklaşık yarısının altında yatan ölüm sebepleri olduğunu buldu. Amerika Birleşik Devletleri’nde ölümler: [1]

  • Tütün: 435.000 (toplam ABD ölümlerinin% 18.1’i)
  • Hareketsizlik ve kötü beslenme: 400.000 (% 16.6)
  • Alkol tüketimi: 85.000 (% 3.5)

Kötü alışkanlıkların sağlığımız için çok zararlı olduğunu biliyorsak, neden bunları yapmaya devam ediyoruz?

Neden kötü alışkanlıklara dayanamıyoruz

Hepimiz bizim için iyi olmadığını bildiğimiz davranışlara şüphe duyuyoruz ve bu alışkanlıklara bakılmaksızın neden devam ettiğimizin birkaç nedeni var.

Kötü alışkanlıklar size ihtiyacınız olan rahatlığı verir.

Birincisi, rahat hissetmek ve bu duruma ulaşmak için ne gerekiyorsa yapmak istiyoruz.

Yaptığınız her eylemin arkasında bir amaç vardır, bunun ne olduğunun ve en yaygın saklı amacın konfor olduğunun farkında olmasanız bile. Beyinlerimiz ödül tabanlı olmak üzere ağ örmüştür ve “ödülümüz”, sırasıyla dopamin salınımı veya ‘kendini iyi hissetme’ hormonunu salgılayan rahatlık hissidir. [2] Bu, daha fazlasını istememize neden olur ve bu iyi hissi kötü alışkanlıkla ilişkilendiririz.

Bu, neden kötü alışkanlıklara maruz kalmaya devam ettiğimizi ve durmanın zor olduğunu açıklıyor; rahat hissediyor ve esas olarak ‘güvenli bölgemizde’ var oluyoruz. Başka bir deyişle, sizin için kötü olduğunu bilmenize rağmen, ödülle cezalandırılırsınız.

Çalışırken sigara içmeniz beyninizin bu alışkanlığı işten çıkarma ve rahatlama özgürlüğü ile ilişkilendirmesine veya alkol almanızın zor bir haftadan sonra kendinizi salmanızla ve iyi vakit geçirmenizle ilişkili olabilir. Bir tür çaba gösterme ve egzersiz yapma düşüncesi, kanepede oturup ‘en sevdiğiniz TV programını izlerken ‘daha kolay’ düşüncesiyle beyinde geçersiz kılınır. Böylece alışkanlığın ödülle ne kadar kolay bağlantılı olduğunu görebilirsiniz.

Ben yapıyorum ama herkes bu kötü alışkanlığı yapıyor

Toplum bir bütün olarak düşünülürse, kötü davranışlarımızı rasyonalize etme eğiliminde olduğumuzu görürüz. Eğer çok sayıda insan aynı şeyi yapıyorsa, bizim de yapmamız uygun olur. Sosyal olarak kabul edilebilir kötü alışkanlıklar bulmak zor değil. Aburcubur beslenme, sigara içmek birçok insanın yaptığı şeylerdir.

Bu, “gelecek hafta daha iyi olacağım, bugün stresli bir gün geçirdim” gibi sağlıksız alışkanlıklar söz konusu olduğunda içe dönük bir mazerete neden oluyor Bu anlık gerekçeler, muhtemelen uzun vadede en iyi kararı vermediğimizi bilme suçluluğuyla tahrik eğilimindedir.

“ Büyükbabam her gün sigara içiyor ve 90 yaşına kadar yaşadı ” gibi kötü alışkanlık kararlarımızı doğrulayan örnekler için de dışa bakıyoruz. Aklımız, kararlarımızı destekleyen iyi ya da kötü kanıtları bulmaya bayılıyor.

Kötü alışkanlıkların devam etmesinin sonuçları

Çoğu insan bu tür alışkanlıkların sonuçlarını bilir. Sigara paketlerinde kansere yakalanma konusunda uyarılar alınıyor. Hükümetler sağlıklı beslenme kampanyalarını ve reklamlar ve TV programları yoluyla daha aktif olma ihtiyacını ortaya koymaktadır. Ancak sürekli kötü alışkanlıkların gerçek uzun vadeli sonuçları nelerdir?

  • Kanserler, hastalıklar ve hücre hasarı
  • Mutsuzluk ve depresyon
  • Acı veya uyuşukluğa neden olan olumsuz fiziksel durumlar
  • Daha sonraki yaşamda artan fiziksel problemler

Bunların çoğu ince ve kademeli olabilir, bu yüzden onları farketmeyiz ve kararlarımızı şu anda kolayca reddederiz. Ancak bugün aldığımız kararlara dikkat etmek, gelecekteki kendimize yatırım yaparken refahımızı en üst düzeye ve sabit tutabilir.

Bu kötü alışkanlıklar nasıl durdurulur?

Günlük yaşamımızda bu kadar kökleşmiş alışkanlıkları durdurmak zor. Stres bazen kötü bir alışkanlığın temel tetikleyicisi olarak, çözüm zihnimizi yeniden programlamakla yatıyor.

  1. Öncelikle, bu alışkanlıkların neler olduğuna ve bunları ne sıklıkta yaptığımıza dikkat edin. Tam olarak ne alışkanlığı tetikler? Bunu yapmak bilinçdışı bir karar mı? Neden bu alışkanlığı geliştirdiğinizi sorun.
  2. İkincisi, bu kötü alışkanlığı ortadan kaldırmak istediğinize dair kendinize bir taahhütte bulunun. Şimdi onu neyin tetiklediğini anlıyorsunuz, onun yerini alacak olumlu bir şey bulabilir misiniz? Örneğin, zorlu bir günün ardından bira iyi gelir diye düşündünüz. Daha sağlıklı bir ödül atıştırması bulabilir misin? Ya da bira içmenize izin verilen süreyi azaltmak mı? Belki stres sizin tetikleyicinizse, koşuya çıkmayı deneyin ve beyine bunun yerine dopamin salgılamak için başka bir sebep verin.
  3. Üçüncüsü, tutarlı olun. Yeni alışkanlıklar yaratmanın anahtarı tutarlılıktır. Evet, bir süre için zor ama beyniniz yakında sizin için doğal hissetmeye başlayana kadar yeni şeyler yapmanın yollarına adapte oluyor. Ödül sisteminizi bunun yerine yeni olumlu alışkanlıklarınıza bağlı kalmanın bir yoluna dönüştürün.

Her şey kendini yeni, pozitif bir düşünce biçimine koşullandırmakla ilgili.

Daha mutlu bir yaşam sürmek, daha olumlu bir yaşam oluşturmayı seçtiğimiz alışkanlıklar ile başlar. Alışkanlıklarınızın hangi yöne yöneldiğine dikkat edin ve zihniyetinizi sağlığınıza ve iyiliğinize yatırım yapmak için değiştirmeye başlayın. Bu sadece geleceğiniz için değil, aynı zamanda olumlu ve sağlıklı bir şekilde yaşamaktır.

Kaynaklar

[1]^Jamaika Ağı: ABD’deki Gerçek Ölüm Nedenleri, 2000
[2]^Sinirbilimsel Mücadelesi:  Beyninizi bilin: Ödül sistemi