Sınıflarda COVID-19 Yayılmasını Azaltmanın Etkili Yolları

tarafından
206
Sınıflarda COVID-19 Yayılmasını Azaltmanın Etkili Yolları
Uzmanlar, iyi hava akışını yönetmekten masa kalkanlarını kullanmaya kadar, COVID-19’un sınıflarda yayılma riskini azaltmanın bir dizi etkili yolu olduğunu söylüyor. 
  • Yeni araştırmalar, pencereler biraz açıkken klima çalıştırmanın COVID-19’un sınıflarda yayılmasını azaltabilecek iyi hava akışı oluşturduğunu gösteriyor.
  • İyi hava akışı, yeni koronavirüsü içerebilecek aerosol haline getirilmiş parçacıkları odadan hızla uzaklaştırabilir.
  • Masaların etrafında plastik levhalar kullanmak, virüs içerebilecek parçacıkların yörüngesini de değiştirerek öğrenciler arasında yayılmasını zorlaştırabilir.

Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, klimayı pencereler biraz açıkken çalıştırmanın sınıflarda yeni koronavirüsü hafifletmenin iyi bir yolu olduğunu ortaya koydu

Physics of Fluids’deki çalışma, klimalı bir sınıfta aerosol ve damlacık taşınmasını inceledi.

Çalışmanın yazarı ve New Mexico Üniversitesi’nde doktora adayı olan Khaled Talaat , “Klima çalışırken pencereleri çok az da olsa açmak havalandırmayı önemli ölçüde iyileştiriyor” dedi .

Pencereler kapalıyken klima, 1 mikronluk küçük partiküllerin yüzde 50’sini ortadan kaldırır. Pencereler açıkken, partiküllerin yaklaşık yüzde 70’i hem klima çıkışlarından hem de pencerelerden uzaklaştırılır.

Solunan aerosol parçacıklar iki ana kuvvete maruz kalıyor: hava akışı ve yerçekimi kuvveti nedeniyle sürüklenme. Hava akışı, klima konfigürasyonu ve pencereler tarafından kontrol edilir.

Araştırmaya dahil olmayan Virginia’daki George Mason Üniversitesi’nde küresel sağlık ve epidemiyoloji profesörü olan Amira Roess , iyi hava akışının virüsü içerebilecek aerosol haline getirilmiş parçacıkları hızla hareket ettirebileceğini söyledi .

Roess, Healthline’a “Bu, bulaşıcı maddelerin havada asılı kalmasını ve etrafındakiler için enfeksiyon riski oluşturmasını önlemeye yardımcı oluyor” dedi.

Parçacıklardan koruma

Ekip, ekshale edilen partiküllerin yüzde 1’e varan kısmının 2,5 metre ayrılmış olsalar bile öğrenciler arasında iletildiğini belirtti.

Talaat, “Öğrencilerin odadaki konumu, parçacıkları başkalarına iletme ve parçacık alma olasılığını etkiliyor” dedi.

Cam levhalar masaların önüne konduğunda, 1 mikronluk küçük parçacıkları doğrudan durdurmadılar, ancak kişiye yakın yerel hava akış alanını değiştirdiler – ve bu, parçacıkların yörüngesini değiştirdi. Parçacıkların küçük bir kısmı doğrudan levhalar üzerinde birikti.

Talaat, levhaların “oldukça tutarlı ve çok önemli” aerosol partiküllerinin 2,5 metre veya daha fazla ayrılan bireyler arasındaki geçişini azalttığını söyledi.

Koruma levhalarının kullanılması maliyetli bir önlem olabilir, ancak kaynağın yakınındaki yerel hava akışı alanını etkileyerek küçük parçacıklara karşı bile etkilidir. Talaat, levhaların yapıldığı malzemenin önemli olmadığını söyledi.

Talaat, “levhaların iletimi önemli ölçüde azaltmasına oldukça şaşırdık” dedi.

Filtrasyon önemlidir

Ekshale edilen virüslü parçacıkların yaklaşık yüzde 20 ila 50’si, 15 dakika içinde klimaya girer.

Bu, hava sisteminde yoğunlaştıkları anlamına gelir.

Araştırmacılar, filtrasyon sistemleri olmadan, geri dönüştürülmüş havanın bulaşıcı parçacıkların kaynağı olabileceğini söyledi.

Talaat, “Klimanın önemi göz önüne alındığında, yeterli havalandırma sağlarken partikül uzaklaştırmayı en üst düzeye çıkarmak için sınıflarda HVAC sistemlerinin optimizasyonu potansiyeli var” dedi.

Konfor için çok mu soğuk?

Talaat, klima çalışırken pencerelerin açılması da enerji tüketimi açısından optimal değil, ancak partiküllerin uzaklaştırılmasında oldukça etkili.

“Pencerelerin açılıp açılmamasının yardımcı olup olmadığı gerçekten odaya ve binaya bağlıdır. Roess, bazı binalarda HVAC sistemini zorlamadan pencereleri açmak mümkün değil ”dedi.

“Genel olarak, pencerelerin açılması hava akışına yardımcı olur, ancak bunun sıcaklık kontrolü için ne anlama geldiğini hesaba katmalısınız. Kışın, özellikle sıcaklığın donma noktasının altına düştüğü bölgelerde kesinlikle daha zor olabilir ”

Sıcaklık ve nem aerosol taşınmasını etkileyebilse de Talaat, klimaya kıyasla bir ısıtıcı açıksa sonuçların niteliksel olarak farklı olmasını beklemediğini söyledi.

İstatistiklere göre çocuklar ve COVID-19

ocuklar çoğu durumda şiddetli yeni koronavirüs vakalarına yatkın görünmüyor, ancak bulaşıcı olabilirler . Virüsü evden çıkarıp geri getirebildikleri için, bu özellikle savunmasız yetişkinler evdeyse bir endişe kaynağı olmuştur.

Yakın tarihli bir Amerikan Pediatri Akademisi (AAP) raporu , çocuk bakım merkezi çalışanlarının, merkezlerde çalışmamaya kıyasla daha yüksek bir enfeksiyon riski altında olmadığını ortaya koydu.

Bir Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) raporuGüvenilir Kaynak 1 Mart ile 25 Temmuz arasında 14 eyalette 576 pediatrik COVID-19 vakasına bakıldığında, hastaneye yatış oranının 18 yaşın altındaki 100.000 çocuk için 8 olduğu görüldü. Bunlardan en yüksek oran 2 yaşın altındaki çocuklarda görüldü.

19 Ekim’de güncellenen bir AAP raporu , çocuklar arasında 741.891 COVID-19 vakası olduğunu bildirdi. Çocuklar tüm vakaların yüzde 10.9’unu temsil ediyor. Rapor, 49 eyalette, New York City, Columbia Bölgesi, Porto Riko ve Guam’da 100.000 çocuk başına 986 vaka olduğunu gösteriyor.

AAP’ye göre, test edilen çocukların yüzde 3,5 ila 14,4’ü virüs için pozitif çıktı.

New York Times, okullarda son COVID-19 testine bildirilen ve 16298 testlerin dışında 28 pozitif vaka ortaya çıktı buldular.

Güvenli değilse, daha güvenli okullar

According to the research, schools should keep windows open when possible and install glass barriers in front of desks. Students at a higher risk of COVID-19 complications should sit where they can’t be exposed to as many particles, depending on the air conditioning layout of the room. Corners are the safest spots, the researchers said.

That needs to be done along with hand hygiene, Talaat said.

“In theory, you can keep students safe if they adhere to wearing masks and social distancing guidelines. In practice, however, older children and young adults are known to ignore these guidelines,” Roess noted.

Dr. Katherine A.S. Auger, an associate professor of pediatrics at Cincinnati Children’s Hospital Medical Center, pointed out that there’s not a lot of research on coronavirus transmission in schools, so people are learning on the fly as schools reopen.

Auger said there are reasons to be optimistic that schools are not driving a lot of spread when masks are worn and children are physically spaced.

“We know that ventilation is important,” said Auger. “In areas that are under ventilated, there are case reports of a single air conditioner seeming to make coronavirus spread worse.”

Auger also said it is not always feasible to open windows in the classroom.

“There are certainly temperatures below which it would be uncomfortable to be near an open window,” said Auger. “So the main thing limiting open windows is comfort.”

COVID-19’un yayılmasını durdurmak, çok katmanlı süreçGüvenilir Kaynak Talaat, sosyal veya fiziksel mesafeyi, maske takmayı, elleri dezenfekte etmeyi, pencereleri açmayı, koruyucu ekranları kullanmayı ve iklimlendirme sistemlerini optimize etmeyi içeriyor.

Kişisel gizlilik bizim için önemlidirFEEDBACK:

21 Ekim 2020’de Kristen Fischer tarafından yazıldı – Gerçek , Michael Crescione