Propolis’in Faydaları ve Kullanımları

tarafından
204
Propolis’in Faydaları ve Kullanımları


Balın arıların yaptığı tek şey olmadığını biliyor muydunuz? Arılar ayrıca iğne yapraklı ağaçlar veya yaprak dökmeyen ağaçlar üzerindeki özsuyundan propolis adı verilen bir bileşik üretir. Bitki özünü kendi deşarjları ve balmumu ile birleştirdiklerinde, kovanlarını oluşturmak için kaplama olarak kullanılan yapışkan, yeşilimsi kahverengi bir ürün oluştururlar. Buna propolis denir.

Binlerce yıl önce, eski uygarlıklar tıbbi özellikleri için propolis kullandı. Yunanlılar apseleri tedavi etmek için kullandılar. Asuriler enfeksiyonla savaşmak ve iyileşme sürecine yardımcı olmak için yaralara ve tümörlere koydu. Mısırlılar mumyaları mumyalamak için kullandılar.

Propolisin bileşimi arıların bulunduğu yere ve hangi ağaçlara ve çiçeklere erişebileceklerine bağlı olarak değişebilir. Örneğin, Avrupa’daki propolis, Brezilya’daki propolis ile aynı kimyasal yapıya sahip olmayacaktır. Bu, araştırmacıların sağlığa yararları hakkında genel sonuçlara varmalarını zorlaştırabilir.

Propoliste iyileştirici bileşikler

Araştırmacılar propolis’te 300’den fazla bileşik tanımladılar. Bu bileşiklerin çoğu polifenol formlarıdır. Polifenoller, hastalık ve vücuttaki hasara karşı savaşan antioksidanlardır.

Spesifik olarak, propolis flavonoid adı verilen polifenolleri içerir. Flavonoidler bitkilerde bir koruma şekli olarak üretilir. Antioksidan özelliklere sahip olduğu düşünülen gıdalarda yaygın olarak bulunurlar:

  • meyve
  • yeşil çay
  • sebzeler
  • kırmızı şarap

Araştırma ne diyor

Propolisin antibakteriyel, antiviral, antifungal ve antienflamatuar özelliklere sahip olduğu düşünülmektedir. Ancak propolis hakkındaki bilimsel araştırmalar sınırlıdır ancak arı ürünü bazı bakteri, virüs ve mantarlardan koruma sağlıyor gibi görünüyor.

Yaralar

Propolis, antifungal görevi gören bir flavonoid olan pinokembrin adı verilen özel bir bileşiğe sahiptir. Bu anti-enflamatuar ve antimikrobiyal özellikler propolisin yara iyileşmesinde yardımcı olmasını sağlar. Bir çalışma , propolisin yeni sağlıklı hücre büyümesini hızlandırarak travmatik yanıkları olan insanların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabileceğini buldu.

Bir diğeri güvenilir kaynak çalışmatopikal propolis alkollü ekstraktının oral cerrahi yaralarında mast hücrelerini azaltmada steroid kreminden daha etkili olduğunu bulmuştur. Mast hücreleri iltihaplanma ve yara iyileşmesinde yavaşlama ile ilişkilidir.

Uçuk ve genital herpes

Herstat veya Coldsore-FX gibi yüzde 3 propolis içeren merhemler iyileşme süresini hızlandırmaya ve hem uçuklarda hem de genital herpes kaynaklı yaralarda semptomları azaltmaya yardımcı olabilir.

Bir güvenilir kaynak çalışmatopikal propolis günde üç kez uygulandığında, soğuk yaraların tedavi edilmeden daha hızlı iyileşmesine yardımcı oldu. Araştırmacılar, propolis kreminin sadece bir insanın vücudunda bulunan herpes virüsü miktarını azaltmakla kalmayıp, aynı zamanda vücudu gelecekteki soğuk yara kesmelerine karşı koruduğunu buldular.

Kanser

Propolisin belirli kanserlerin tedavisinde de rolü olduğu ileri sürülmüştür. Birine göregüvenilir kaynak çalışma, maddenin kanserli olmayan etkilerinden bazıları şunlardır:

  • kanserli hücrelerin çoğalmasını önleme
  • hücrelerin kanserli hale gelme olasılığını azaltmak
  • kanser hücrelerinin birbirlerine sinyal vermesini engelleyen yolları engelleme

Çalışma ayrıca propolisin kanser için tamamlayıcı bir tedavi olabileceğini, ancak tek bir tedavi olabileceğini öne sürdü. Başka bir çalışma , Çin propolisinin alınmasının, meme kanseri hücreleri üzerindeki anti-tümör etkileri nedeniyle meme kanserinin tedavisinde yararlı bir tamamlayıcı tedavi olabileceğini buldu.

Güvenlik endişeleri

Propolis ürünlerinin güvenli olup olmadığını belirlemek için henüz yeterli kanıt yoktur, ancak yüksek riskli olarak kabul edilmezler. İnsanlar genellikle bal yerken bazı propolis alırlar. Bununla birlikte, bal veya arılara karşı alerjiniz varsa, propolis içeren ürünlere de bir reaksiyonunuz olacaktır. Propolis ayrıca uzun süre kullanıldığında kendi alerjik reaksiyonuna neden olabilir.

Arıcılar, propolis alerjisi olma olasılığı en yüksek olan insanlardır, çünkü bileşiklerin etrafında çok fazla bulunurlar. Tipik alerjik reaksiyon egzama benzeri bir cilt kopmasıdır. Özellikle alerjiniz veya astımınız varsa, tedavi planınıza propolis eklemeden önce doktorunuzla konuşun.

Propolis nereden alınır

Propolis eczanelerden veya sağlıklı gıda mağazalarından satın alınabilir. Topikal formlar kremleri, merhemleri ve losyonları içerir. Propolis ağızdan da alınabilir ve tablet, sıvı ekstrakt ve kapsül formunda gelir.

Şu anda, daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğu için tıbbi olarak önerilen bir doz yoktur. Bir çalışma , günde yaklaşık 70 miligramlık günlük bir konsantrasyon önermektedir, ancak bu bir FDA önerisi değildir. Üreticiler, ürün etiketinde bir doz önerebilir. Herhangi bir takviye almadan önce propolisin sizin için güvenli olup olmadığını doktorunuza sorun.