Diş ipi kullanımı hakkında bilmeniz gereken şaşırtıcı şey

tarafından
1384
Diş ipi kullanımı hakkında bilmeniz gereken şaşırtıcı şey

Bugün yaşam tarzımızın başka bir yönüyle mücadele ediyoruz: Diş ipi neden bu kadar önemli ve buna uyduğumuzdan nasıl emin olabiliriz? 


Diş ipi kullanmak neden bu kadar önemlidir?

Diş ipi kullanmanın genel sağlığa yardım etmede ne kadar etkili olabileceği dikkat çekicidir. Herkesin genel sağlık prensiplerine dahil etmesini düşündüğüm gerekli bir şey olduğunu söyleyebilirim.

Dişlerinizdeki birikim düzenli olarak çıkarılmazsa, diş eti iltihabına ve diş eti hastalığına yol açabilir. Diş ipi kullanmıyorsanız, dişler arasındaki diş yüzeylerinden oluşan dişin üçte birine ulaşamazsınız ve bu plak orada uzun süre kalır. Bu yüzden diş ipi kullanarak bu kalıntıların temizlenmesi çok önemli bir şeydir.

Daha fazla insanın bilmesi gereken diş ipi ile ilgili önemli olan şey nedir?

İnsanların genel sağlıklarıyla ilgili bir şey. Diş ipi diş eti hastalığı ve diş çürümesi gibi şeyleri önlemeye yardımcı olabilir, ancak aslında her şeyi etkileyebileceğini fark etmelisiniz.

Diş ipi kullanarak, sadece ağız sağlığınızı korumakla kalmaz, aynı zamanda kalp hastalığı ve diş ipi kullanmamaktan kaynaklanabilecek diğer her türlü hastalık riskini azaltmaya yardımcı olursunuz. Neden? Diş ipi kullanmadığınızda periodontal hastalık gelişebilir. Diş eti çekilmesi Diş eti hastalığı olarak da bilinir ve ağzınızda meydana gelen inflamatuar bir yanıttır. Geride kalan bakteriler, vücudunuzun diğer bölgelerindeki iltihaplanmaya dönüşebilen iltihap ve ağrıya neden olur.

İnsanlar ne sıklıkla diş ipi kullanmalıdır?

Her gün diş ipi kullanmalısın. Yemek kalıntıları dişlerinizin yüzeyine bırakıldığında, sadece 48 saat içinde, aslında profesyonel olarak çıkarmanız gereken sert bir madde olan tartar haline dönüşebileceğini bilmelisiniz. Düzenli olarak diş ipi kullanmıyorsanız, sorun yaşamaya başlayacaksınız.

Diş ipi kullanmanın uygun yolunu açıklayabilir misiniz?

Çoğu zaman insanlar bunu fark etmez, ancak aslında diş ipi için bir teknik vardır. Muhtemelen yaklaşık 40 cm diş ipine ihtiyacınız olacaktır. Sizin için en kolay olanı orta parmağınızın veya işaret parmağınızın etrafına sararsınız.

Güzel ve sıkı olmasını istiyorsanız çok yumuşak bir hareket kullanacaksınız ve dişler arasında aşağı doğru kayacaksınız. Ardından diş ipini dişlerinizin arasına soktuktan sonra, diş ipini neredeyse bir ‘C’ şekli gibi olabildiğince sıkı bir şekilde yüzey etrafında çekmeye çalışacaksınız.

Şimdi, burası birçok insanın anlamasını istediğim kısım: Dişlerin uzunluğuna doğru yukarı ve aşağı kayma hareketi şeklinde gidip gelmelisin bu ileri geri şeklinde değildir. Artık gidemeyeceği yerlerin temasına kadar ve sakız hattının altına geri dönüp sadece ileri geri gitmelisiniz.

İşiniz bittiğinde, onu geri çekeceksiniz ve ipi daha fazla gevşeteceksiniz, böylece güzel ve temiz bir dişlere sahip olmuş olacaksınız.

Yiyeceklerin ağzınıza sıkıştığı beklenmedik yerler var mı – özellikle ulaşılması zor alanlar?

Çoğu zaman insanlar arka dişlerinin arkasını unuturlar.Oraya geri dönmenin biraz zor olduğunu biliyorum, ama bu alanlar çok daha fazla plaket barındırıyor. Ardından dişin her iki tarafını da diş ipi kullandığınızdan emin olun. Bir dişten diğerine geçerken, hem ön hem de arka yüzeyleri temizlediğinizden emin olun.

Tavsiye ettiğiniz belirli bir diş ipi türü var mı? Çünkü diş ipi çubuklarının popüler olduğunu biliyorum. Bunlar etkili mi yoksa normal diş ipi kullanmak daha mı iyi?

Hastalar en rahat hissettiklerini kullanmalırlar. Dişler arasında kaymayı daha kolaylaştıran diş ipi kullanmak gerekir.

Diş ipini rutinlerine eklemekte zorlanan insanlar için tavsiyeleriniz var mı?

Bunun her gün yapman gereken bir şey olduğunu biliyorsun, ama insanların bunu rutin olarak yapmasının gerçekten zor olduğunu gördüm. Her şeyden önce, sizin için iyi olan diş ipini bulun. Banyo lavabonuzda özel bir yer bulun ve güzel bir kaseye koyun, böylece her gün görüyorsunuz ve orada olduğunu biliyorsunuz. Her zaman hastalara söylüyorum, bu biraz egzersiz gibi. Haftada üç, dört, beş kez diş ipi kullanmayı ve sonra iki hafta boyunca her gün diş ipi kullanmayı tavsiye ederim.